International Puppet & pantomime festival of Veria

11-21 Οκτωβρίου 2019
Χώρος Τεχνών / Αντωνιάδειος Στέγη/ Αγορά /πλατεία Εληάς / Δημοτικά Διαμερίσματα

15 θίασοι, 31 παραστάσεις με ελεύθερη είσοδο , εκ των οποίων 12 για Σχολεία, 12 για το κοινό, 7 παραστάσεις θεάτρου δρόμου, 1 Διεθνές Σεμινάριο, 1 Master Class, 1 εικαστική εγκατάσταση, 15 Εργαστήρια για μαθητές στις Δημοτικές Κοινότητες του Δήμου, 1 Έκθεση για το κουκλοθέατρο στην ιστορία της ανθρωπότητας.

Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν στο Διεθνές φεστιβάλ κουκλοθέατρου 2019 της Βέροια, προέρχονται από τις χώρες: Ισπανία, Ιταλία, Αργεντινή, Βουλγαρία, Αυστραλία, Ελβετία , Βέλγιο και Ελλάδα.

www.thesspuppet.gr


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή 13 έως και Δευτέρα 21/10
πόλη του κουκλοθέατρου η Βέροια!

Κυριακή 13 Οκτωβρίου

  • 12.00μ. (πλατεία Εληάς) & 18.30 (φουαγιέ Χώρου Τεχνών)

FABER THEATRE (ITALY)
«Emigranti» / «Μετανάστες»
Η παράσταση: Μουσικό Θέατρο Δρόμου
Χώρος: πλατεία Εληάς , Χώρος Τεχνών

  • 19.00 (Χώρος Τεχνών)

STATE PUPPET THEATRE OF SOFIA (BULGARIA)
«ImaginationGames» / «Παιχνίδια της φαντασίας»
Η παράσταση: Κουκλοθέατρο/ Μαύρο Θέατρο
Χώρος: Χώρος Τεχνών

  • 21.00 (Αντωνιάδειος Στέγη )

BESLLUM (SPAIN)
«Trasluz» Luminic / «Το διάφανο του φωτός»
Η παράσταση: Θέατρο Σκιών και Ηλεκτρονική Μουσική
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Δευτέρα 14 Οκτωβρίου

  • 10.00π.μ. & 12.00μ ( Χώρος Τεχνών_Σχολεία)

STATE PUPPET THEATRE OF SOFIA (BULGARIA)
«ImaginationGames» / «Παιχνίδια της φαντασίας»
η παράσταση: Κουκλοθέατρο/ Μαύρο Θέατρο
Χώρος: Χώρος Τεχνών

  • 11.00π.μ.( Αντωνιάδειος Στέγη _Σχολεία) & 20.00 (Αντωνιάδειος Στέγη)

ANITA MARAVILLAS (SPAIN)
«Jon Braun»
η παράσταση: Κουκλοθέατρο
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών


Τρίτη 15 Οκτωβρίου

  • 10.00π.μ. & 12.00μ (Αντωνιάδειος Στέγη_Σχολεία)
  • 19.00 (Αντωνιάδειος Στέγη)

LA CANELA (ARGENTINA – SPAIN)
«La semilla» / «Οσπόρος»
η παράσταση: θέατρο με κούκλες και αντικείμενα
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών


Πέμπτη 17 Οκτωβρίου

  • 10.00π.μ. & 12.00μ ( Χώρος Τεχνών_Σχολεία)
  • 19.00 (Χώρος Τεχνών)

IL TEATRINO DEI PIEDI DI VERONICA GONZALEZ (ARGENTINA – SPAIN)
«Cucinainpuntadeipiedi» / «Μαγειρική στις μύτες των ποδιών»
η παράσταση: Κουκλοθέατρο με τα πόδια
Χώρος: Χώρος Τεχνών


Παρασκευή 18 Οκτωβρίου

  • 10.00π.μ. & 12.00μ ( Αντωνιάδειος Στέγη_Σχολεία)

DI FILIPPO MARIONETTE (AUSTRALIA – ITALY)
«Appesiadunfilo» / «Κρεμασμένοι από ένα νήμα»
η παράσταση: θέατρο με Μαριονέττες
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

  • 10.00π.μ. & 12.00μ ( Χώρος Τεχνών_Σχολεία)
  • 19.00 ( Χώρος Τεχνών)

LOS TITIRITEROS DE BINEFAR (SPAIN)
«Elhombreciguena» / «Ο άνθρωπος πελαργός»
η παράσταση: Κουκλοθέατρο με ηθοποιούς
Χώρος: Χώρος Τεχνών

  • 21.00 ( καφέ Άρωμα)

VIVIRDELAIRE PEPPET THEATRE (SPAIN – GREECE)
«MIRAMAR» / «ΑΛΘΕΑ»
η παράσταση: Χαρτοθέατρο
Χώρος: καφέ Άρωμα


Σάββατο  19 Οκτωβρίου

  • 11.30 & 12.30 ( πεζόδρομος Ιπποκράτους & Προφήτου Ηλία)

PROYECTO CARAVANA (SPAIN)
«Postales» / «Καρτ Ποστάλ»
η παράσταση: θέατρο Δρόμου
Χώρος: Αγορά

  • 12.00 μ. & 13.00 ( πεζόδρομος Ιπποκράτους & Προφήτου Ηλία)

DI FILIPPO MARIONETTE (AUSTRALIA – ITALY)
«Appesiadunfilo» / «Κρεμασμένοι από ένα νήμα»
η παράσταση: θέατρο με Μαριονέττες
Χώρος: Αγορά

  • 18.00 (Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών)

LUCAREGINA (ITALY)
«EcoCircus» / «Η περιβαλλοντική κωμωδία του Λούκα Ρεγγίνα»
η παράσταση: Κωμική Παντομίμα
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

  • 19.00 ( Χώρος Τεχνών)

STATE PUPPET THEATRE OF BLAGOEVGRAD ( BULGARIA)
«Folk Magic» / « Μαγική παράδοση»
η παράσταση: Θέατρο με κούκλες και αντικείμενα
Χώρος: Χώρος Τεχνών Τεχνών

  • 21.00 ( Bakery café Ευθύμογλου)

ΡΟΔΑΝΘΗ ΔΗΜΗΤΡΕΣΗ & ACTION ART (GREECE)
«ΑΦΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ»

η παράσταση: Αφήγηση παραμυθιών
Χώρος: καφέ Ευθύμογλου , Μητροπόλεως 57


Κυριακή 20 Οκτωβρίου

  • 12.00μ. & 13.00 (πλατεία Εληάς)

PROYECTO CARAVANA (SPAIN)
«Postales» / «Καρτ Ποστάλ»
η παράσταση: θέατρο Δρόμου
Χώρος: πλατεία Εληάς

  • 19.00 (Χώρος Τεχνών)

GARBUIX (SWITZERLAND, SPAIN , BELGIUM)
«Garbuix» / «Ζαβολιά»
η παράσταση: Σύγχρονο Τσίρκο

Χώρος: Χώρος Τεχνών


 Δευτέρα 21 Οκτωβρίου

  • 11.00π.μ. (Χώρος Τεχνών_Σχολεία)

GARBUIX (SWITZERLAND, SPAIN , BELGIUM)
«Garbuix» / «Ζαβολιά»
η παράσταση: Σύγχρονο Τσίρκο

Χώρος: Χώρος Τεχνών


Παράλληλα

  • 18, 19 & 20 Οκτωβρίου

Ώρα 18.00 , 19.00 & 20.00
SESCA SALVA (MALLORCA)
ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
«Proyecte Cases» / «Σπίτια»

Χώρος: Φουαγιέ Αντωνιαδείου Στέγης

  • 14,15,16,17,18 Οκτωβρίου

Περιπλανώμενο Μουσείο των Πολιτισμών στα Δημοτικά Διαμερίσματα
SOVINT (SPAIN – GREECE)
ΚΑΜΠΑΝΕΣ: Παιδαγωγικό εργαστήρι

14/10 ΕΕΕΕΚ Βέροιας Λαζοχώρι
15/10 Δημοτικό Σχολείο Πατρίδας
16/10 Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας
17/10 Δημοτικό Σχολείο Δασκίου- Ριζωμάτων
18/10 Δημοτικό Σχολείο Βεργίνας –Παλατιτσίων

  • 11, 12 & 13 Οκτωβρίου

Διάρκεια : 20 ώρες
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ
ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ
«Ο Φασουλής ξαναχτυπά!»
Χώρος: Φουαγιέ Αντωνιαδείου Στέγης

Απαραίτητη εγγραφή . Αποστολή βιογραφικών στο e mail eurocultura.centre@gmal.com
Σεμινάριο στο πλαίσιο του εορτασμού για τα 90χρόνια της Διεθνούς Ένωσης Κουκλοπαιχτών UNIMA

  • 19 Οκτωβρίου

Διάρκεια: 3 ώρες
ΡΟΔΑΝΘΗ ΔΗΜΗΤΡΕΣΗ
Master Class με θέμα την Αφήγηση Παραμυθιών.

Απαραίτητη εγγραφή με αίτηση στο e mail eurocultura.centre@gmal.com

Χώρος: 2oς όροφος Χώρου Τεχνών

  • 11- 21 Οκτωβρίου

Διάρκεια: 10 μέρες

INTERNATIONAL PUPPET FESTIVAL OF BILBAO
Έκθεση: Ιστορία του Ελληνικού και του Παγκόσμιου Κουκλοθέατρου
Χώρος: 2Ος όροφος Χώρου Τεχνών

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ : ΚΕΠΑ Δήμου Βέροιας, ΚΟΙΝΣΕΠ Συν-Κοινώ και Ισπανό Ελληνικό Πολιτιστικό σύλλογο «La Unión»

Υπό την αιγίδα
Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού της Ελλάδος (Διεύθυνση Εφαρμογής Πολιτιστικής Πολιτικής)

Με την υποστήριξη
Acción Cultural Española AC/E
Instituto Nacional de las Artes Escénicas y de la Música INAEM
Instituto Cervantes de Atenas
Istituto Italiano di Cultura di Atene
Πρεσβεία της Ισπανίας στην Αθήνα
Instituto de cultura catalana Ramon llull
Instituto de cultura Vasca Etxepare
Fondazione Piamonte dal Vivo (Regione Piemonte)
Κεντρικό παράρτημα της Διεθνούς Ένωσης Κουκλοπαικτών UNIMA
38th International Puppet Festival of Bilbao “Bilbao TX
Puppet Faire of Sofia (Sofia Puppet Theatre)
Municipality of Blagoevgrad (Blagoevgrad Puppet Theatre)
Action Art (Θεσσαλονίκη)

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Sending

©2019 Thess Puppet | Developed by Worldwideweb.gr

Log in with your credentials

Forgot your details?